Zastanawiasz się nad kupnem używanej maszyny rolniczej, ciągnika czy kombajnu, z zagranicy? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci zweryfikować faktyczny stan maszyny i sprzedawcę oraz zaoszczędzić środki.
1. Numer fabryczny
Poproś sprzedawcę o zdjęcie tabliczki znamionowej, na której widnieje numer fabryczny maszyny. Taki numer pozwoli Ci sprawdzić dokładne dane i historię maszyny.
2. Baza pojazdów skradzionych
Warto jest sprawdzić stan prawny danego ciągnika czy kombajnu. Możesz to zrobić na policji, która ma dostęp do bazy przedmiotów utraconych w strefie Schengen. Będziesz potrzebował numery identyfikacyjne maszyny.
3. Zdjęcia i film
Poproś sprzedawcę o dokładne zdjęcia, które umożliwią Ci przyglądnięcie się ważnym elementom. Poproś również o film, a zobaczysz, czy maszyna jest sprawna. Umożliwi Ci to również sprawdzenie, czy sprzedający jest faktycznym właścicielem maszyny i ma ją na stanie.
4. Strony z ogłoszeniami
Na portalach z ogłoszeniami sprawdź, jak długo sprzedający jest użytkownikiem danego portalu – jest to możliwe na przykład na Agriaffaires. Firmy, które dodają ogłoszenia od kilku lat będą bardziej godne zaufania, niż takie, które są dostępne na nich od kilku miesięcy.
5. Cena
Ceny tych samych modeli maszyn rolniczych różnią się w zależności od rocznika produkcji, przebiegu i stanu. Jeżeli cena jest wyjątkowo niska, zapytaj sprzedającego, dlaczego tak jest. Odpowiedzi takie jak ‘wyprzedaż’ czy ‘czyszczenie magazynu’ powinny zapalić czerwoną lampkę. Zapytaj o cenę transportu. Firmy, które zajmują się sprzedażą maszyn rolniczych od wielu lat, mają wypracowane relacje z firmami transportowymi i oferują korzystne ceny i sprawdzoną jakość usług.
6. Oglądnij na żywo
Przyjedź i sprawdź stan maszyny, samodzielnie bądź z pomocą zewnętrznej firmy. Sprzedawca powinien umożliwić włączenie maszyny i pokazać, jak pracuje.
7. Sprawdź dokumenty
W zależności od kraju, w którym będziesz używał maszyny rolniczej, będą obowiązywać inne przepisy dotyczące samego wwiezienia maszyny do kraju, jak i jej rejestracji. Warto zauważyć, że przepisy w niektórych krajach Unii Europejskiej nie pozwalają na rejestrację kombajnów, a w innych jej nakazują. Do rejestracji będziesz potrzebował dowodu rejestracyjnego maszyny rolniczej, jednak kombajny pochodzące z kraju, w którym rolnik nie może zarejestrować kombajnu, nie będzie posiadał takiego dowodu. W takiej sytuacji, sprzedający może wystawić zaświadczenie o braku rejestracji i wytłumaczenie, dlaczego kombajn nie został zarejestrowany.